O firme
Ponuky
Služby
Realizácie
Poradca
Škodci
 o firme

  ponuky

  služby

  realizácie

  poradca

  škodci

 

  Drobné rady pre každého
 

- Využitie okrasných drevín

- Vysádzanie okrasných drevín

- Výživa a starostlivosť

- Vzácne rady pre každého

- Ako si vyberať ovocné stromy podľa klimatických podmienok

Využitie okrasných drevín

Okrem okrasnej majú dreviny v záhrade aj významnú hygienickú funkciu. Zachytávajú prach, tlmia hluk, produkujú kyslík a okrem toho vylučujú množstvo aromatických a iných látok, ktoré majú osviežujúce a antibakteriálne účinky. Pri ich výbere dbáme predovšetkým na priestorové možnosti, rozmery a tvar rastlín v dospelosti. Ďalej vyberáme podľa nárokov na stanovište a ošetrovanie rastlín. Nakoniec zosúladíme farebnosť kvetov a listov jednotlivých druhov. Okrasné kríky sú vhodné predovšetkým na ohradeniu a priestorovému rozčlenenie záhrady a to buď vo forme strihaných, tvarovaných plotov alebo voľne rastúcich rastlín. Tento účel nám splnia i v malých záhradách, kde je možné využiť ich pri vchodoch do záhrady či domu, na zakrytie esteticky málo pôsobivých miest a podobne. Mnohé popínavé dreviny sa používajú na skrášlenie besiedok a pergol (klematis, brečtan, popínavé ruže).


Vysádzanie okrasných drevín

Vzdialenosť jednotlivých rastlín pri výsadbe závisí od ich vzrastu a spôsobu využitia. Pri skupinovej výsadbe volíme spravidla u nižších a pomalšie rastúcich rastlín vzdialenosť 100 až 150 cm u stredne rastúcich 200 cm a u rýchlorastúcich mohutných rastlín 250 cm a viac. Väčšie jamy robíme pri výsadbe do trávnikov a kamenistých pôd, ktoré je možné zlepšiť pridaním vyzretého kompostu alebo malého množstva Cereritu. U vresovitých rastlín, ktoré si vyžadujú humóznu kyslú pôdu pridáme pri výsadbe rašelinu a piesok. U alkalických pôd ich sadíme do väčších jám, ktoré vyplníme zmesou rašeliny, lesnej listovky a piesku. Na udržanie vlhkosti v pôde a na podporu rastu je vhodné pôdu nastielať. Dreviny s opadavým lístím je najvhodnejšie vysádzať na jeseň (október/november) alebo skoro na jar (brezy na začiatku pučania). Po vysadení skracujeme jednoročné výhonky silnejším rastlinám o 1/3 a slabším rastlinám o 2/3 dĺžky. Tieto dreviny vysádzame do jám, ktoré sú dvakrát tak veľké ako ich koreňový bal. Pred výsadbou zrežeme poškodené korene nad miestom poranenia a namočíme ich do vody. Jamy naplníme do polovice vodou, vložíme korene tak, aby sa najvyšší dostal asi 3 cm pod úroveň terénu a potom jamu zasypeme kvalitnou pôdou a dobre pritlačíme nohou, čo zabezpečí dobré priľnutie zeminy ku koreňom. Vždyzelené dreviny (ihličnany a neopadavé listnáče) je potrebné sadiť skoro na jar alebo v septembri, aby do zimy dostatočne zakorenili. Sadíme ich do dostatočne priestorných jám. Dreviny vypestované v kontajneroch môžeme vysádzať i počas vegetácie.


Výživa a starostlivosť

Napriek tomu, že okrasné dreviny sú pomerne nenáročné odmenia sa nám za našu starostlivosť každoročným bohatým kvetom a sviežim rastom. Ich ďalšie ošetrovanie spočíva v kyprení a odburiňovaní pôdy (v trávniku sa po po výsadbe udržiava okolo dreviny kyprý kruh pôdy o priemere 1 m), zalievaní v období sucha a hnojení. Okrasné dreviny je najlepšie prihnojiť kompostom alebo plným hnojivom (napríklad Cererit) v dávke 40 - 50 g/m2. Na jeseň je chúlostivé kultivary vhodné chrániť navŕšením zeminy alebo čečinou (vždyzelené kríky, ruže a iné).


Vzácne rady pre každého

Živé ploty

Koniec zimy a začiatok jari je najpriaznivejším obdobím na "opravu" živých plotov. Silnejším rezom v tomto období, teda tesne pred vypučaním, vyvoláme tvorbu nových výhonkov hlavne v dolnej redšej časti. Pri správnom tvarovaní, keď je plot v spodnej časti širší ako v hornej, je tento efekt ešte väčší a vtedy sa dostáva dostatok svetla i dolnej časti. Po kvalitnom reze je vhodné prihnojenie plným alebo špecializovaným hnojivom. V období sucha nezabúdajme na závlahu, ktorá je veľmi prospešná. Druhým obdobím tvarovania živých plotov je polovica augusta. Odstraňujeme len nové mladé výhonky. Letný rez potrebujú i mladé v tomto roku vysadené rastliny a to napriek tomu, že nedosiahli želanú výšku.

Ihličnany

Niekedy sa môže stať, že nám ihličnany jednoducho vyblednú. V takomto prípade môže ísť aj o nedostatok horčíka. Regeneráciu poškodených stromov urýchli horká soľ (magnéziumsulfát), ktorú zapracujeme do vrchnej časti pôdy v obvode koreňov a bohato zavlažíme. Dávkovanie prispôsobíme rozmerom a stupňu poškodenia rastliny (20 - 150g na jednu rastlinu). Na drobné a plazivé konifery je však lepšie použiť niektorý špeciálny prípravok, ktorý aplikujeme na list.

Rododendron

Čas na jeho ošetrenie pripadá na letný mesiac jún. Ak chceme, aby nám intenzívne kvitol každý rok, opatrne povylamujeme dokvitnuté kvety, aby sme nepoškodili púčiky a mladé výhonky pod kvetom. Jeho ďalší rast podporíme prihnojením organicko-minerálnymi hnojivami s nízkym obsahom vápnika.

Zakrpatene ihličnany

Tieto okrasné dreviny pripomínajúce bonsaj sú vhodné aj na pestovanie v nádobách a to z jednoduchého dôvodu - odolávajú mrazom. V zime útulne skrášlia balkón i terasu pričom nepotrebujú osobitné ošetrenie, rez ani úpravu, čo je ich veľkou prednosťou.

Vresovce

Aby nám tieto nádherné rastliny nezostali riedke a nestratili svoju farbu, nezabúdame na ich každoročný rez, ktorým odstraňujeme všetky odkvitnuté konáriky. Na väčších plochách môžeme použiť nožnice na úpravu plotov. Rez vedieme tesne nad starým drevom. Druhy, ktoré kvitnú v lete režeme v apríli a druhy kvitnúce v jeseni v polovici mája.


Ako si vyberať ovocné stromy podľa klimatických podmienok

Jadroviny

Na výsadbu jabloní je najvhodnejšia 1. zóna vhodnosti s nadmorskou výškou do 350 m a 2. zóna s nadmorskou výškou od 200 do 500 m. V obidvoch zónach sú najvhodnejšie pôdy hlinité až ílovohlinité. Hruškám najlepšie vyhovujú hlboké, stredne ťažké pôdy s dobrou priepustnosťou a pôdnou reakciou pH 5 v nadmorskej výške do 300 m. Na pestovanie jabloní využívame aj ďalšie dve zóny. Tretia zóna zahŕňa polohy s nadmorskou výškou do 600 m. Vzhľadom na drsné klimatické podmienky v tejto zóne je potrebný veľmi dôkladný výber najmä jesenných odrôd odolných najmä voči chrastavitosti. Vhodné je tu pestovať najmä odrody Šampión, Rubín a ďalšie. 4. zóna vhodnosti predstavuje polohy nad 600 až 700 m nad morom. Táto zóna sa využíva na pestovanie jabloní len v záhradkách. Sú to najmä miestne zimné odrody alebo letné a jesenné odrody odolné proti mrazom a chrastavitosti. Pri výbere polôh vhodných na výsadbu jabloní a hrušiek je potrebný dôkladný výber stanovišťa, vylúčenie mrazových kotlín, lokalít otvorených studeným vetrom a silne ohrozených eróziou. Vhodnejšie sú pozemky, na ktorých ešte neboli vysadené ovocné dreviny, pozemky na rovine alebo miernych južných až juhozápadných svahoch so sklonom menším než 10 %. Vhodné sú svahy s hlbšími pôdami, chránené pred silnými vetrami, neohrozené eróziou. Silne náveterné svahy akejkoľvek orientácie sú nevhodné. Pri výbere odrôd jabloní a hrušiek pre konkrétne pôdno-klimatické podmienky treba rešpektovať nároky jednotlivých odrôd na teplo, zrážky, dĺžku vegetačného obdobia, citlivosť na mráz, choroby a škodcov, ale zohľadiť musíme aj nároky pestovateľa a konzumenta. Zo súčasného sortimentu odrôd jabloní a hrušiek postupujeme pri ich výbere nasledovne: V 1. a 2. zóne pestujeme najmä neskoré odrody vyžadujúce si dlhšie vegetačné obdobie a vhodné na dlhodobejšie uskladnenie.3. a 4. zóne volíme odrody odolné proti zimným a jarným mrazom i proti chrastavitosti - - najmä pri jabloniach z dôvodu ich dozrievania v kratšom vegetačnom období. Vhodnou odrodou je napríklad Sparťan. Pri výbere hrušiek je dôležitá odolnosť proti chrastavitosti a možnosť čo najdlhšieho uskladnenia.

Kostkoviny

V minulosti sa v našich podmienkach pestovala najmä Bystrická slivka. Vynikala výbornou kvalitou plodov, všestrannosťou zužitkovania a jednoduchým rozmnožovaním. Kalamitné rozšírenie šarky sliviek však jej porasty takmer úplne zdecimovalo. Z pomologického hľadiska sa slivky obyčajne rozdeľujú na slivky, slivy, ringloty a mirabelky. Slivky ešte ďalej rozdeľujeme na pravé slivky a poloslivky. Pravé slivky sa pestujú najčastejšie a ich plody majú chuťovo najlepšie vlastnosti. Poloslivky majú väčšie, ale v porovnaní s pravými slivkami menej kvalitné plody. Práve do tejto skupiny patria odrody tolerantné voči šarke sliviek ako napríklad odroda Stanley, ktorá sa na Slovensku rozširuje ako náhrada za Bystrickú slivku a rovnako ako Bystrická slivka je samoopelivá.

Top